پیوندها

افزایش کشت دانه‌های روغنی، ضریب امنیت غذایی را در کشور ارتقا می‌بخشد

مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح تولید دانه‌های روغنی گفت: هدف اساسی از افزایش سطح زیر کشت دانه‌های روغنی دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی و تامین امنیت غذایی بوده و این امر جزو اهداف اصلی وزارت جهاد کشاورزی به ‌شمار می‌آید.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، علیرضا مهاجر در جلسه بررسی و تبادل نظر درباره راهکارهای رسیدن به برنامه ابلاغی و چگونگی تأمین نهاده‌های کشاورزی مورد نیاز محصول کلزا در استان با بیان این خبر افزود: طبق توافق‌های صورت گرفته، در سال زراعی ۹۸-۹۷ باید در حدود  ۱۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی آذربایجان غربی زیر کشت محصول کلزا برود.

وی بیان کرد: آذربایجان غربی متعهد شده تا در سال زراعی آتی ۲۵ هزار تن کلزا تولید و تحویل دهد و در این زمینه افزایش بهره‌‍وری مهمترین هدف در حال پیگیری است.

مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی با اعلام این که برای خرید تضمینی کلزا قیمت ۳۴۵۰ تومان پیشنهاد شده است، ادامه داد: با توجه به نیاز کشور سالانه به ارزش ۴ میلیارد دلار روغن خوراکی نباتی از خارج وارد کشور می‌شود که در صورت توسعه کشت دانه‌های روغنی مخصوصا کلزا می توان این میزان واردات را کاهش داد.

این مسئول با اعلام اینکه در صورت شرایط مساعد می توان تغییر مثبت در وضعیت کشت و نوع محصول را شاهد بود، به تأمین  صد درصد بذر مورد نیاز برای کشت کلزا در کشور اشاره و اظهار کرد: آذربایجان غربی پتانسیل بالایی برای کشت کلزا دارد، تا جایی که طبق آمار موجود معتقدم فقط در شهرستان پیرانشهر می توان شاهد کشت ۱۰ هزار هکتار کلزا با متوسط عملکرد ۴ تن در هکتار بود.

وی گفت: وجود پتانسیل بالای انسانی و اقلیمی در این استان موضوعی است که نیازمند سرمایه گذاری است و با افزایش خطی رو به بالا تحقق این اقدامات پیگیری می شود.

مهاجر با بیان اینکه افزایش بهره‌وری با استفاده از بذرهای مرغوب و پربازده و مقاوم در مقابل کم آبی در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی برای کشت کلزا است، ادامه داد: پایداری در تولید غلات به ویژه گندم، کاهش وابستگی روغن و کنجاله به خارج از کشور، افزایش کیفیت روغن مصرفی و افزایش ضریب امنیت غذایی از ضرورت هایی است که توسعه کشت دانه‌های روغنی در کشور را می طلبد.

مجری طرح دانه‌های روغنی با اشاره به سطح زیر کشت و تولید محصول کلزا در کشور، اظهار کرد: در سال زراعی ۹۶_۹۷ در حدود  ۲۱۷ هزار و ۲۴۴ هکتار از اراضی کشور زیر کشت کلزا رفت که با افزایش تولید ۸۶.۵ درصدی نسبت به سال زراعی گذشته، شاهد برداشت ۳۴۰ هزار تن محصول در کشور بودیم.

گفتنی است؛ این جلسه با تبادل پرسش و پاسخ مدیران و مراکز جهاد کشاورزی شهرستان‌های استان و مجری طرح گندم کشور به پایان رسید.