پیوندها

جایگاه گیلان در کشت آفتابگردان احیاء می شود

ابراهیم اکبرزاده روز شنبه به ایرنا گفت:‌ جهاد کشاورزی گیلان در راستای سیاست‌های جدید خود در زمینه کشت دانه‌های روغنی قصد دارد با بهره‌گیری از ارقام جدید و کشت آفتاب‌گردان این استان را در این حوزه مجدداً به دوران طلایی گذشته بازگرداند.
وی عنوان کرد:‌ گیلان در سنوات گذشته جایگاه ویژه‌ای در کشت آفتابگردان داشت به همین علت در سفری که مشاور وزیر جهاد کشاورزی به استان داشت، کشت ارقام جدید این گیاه و احیاء جایگاه سابق گیلان در تولید آفتابگردان مورد تأکید قرار گرفت.
اکبرزاده از ارقام و بذرهای جدید آفتابگردان سخن گفت و افزود:‌ در سال‌های اخیر ارقام جدید و پربازده آفتابگردان در بسیاری از کشورهای عمده تولید کننده دانه‌های روغنی دنیا مورد استفاده قرار گرفت و برخی از رقم‌های پربازده آن نیز توسط وزارت جهاد کشاورزی به داخل کشورمان وارد شد.
وی در توضیح مناطقی که برای تولید و کاشت آفتابگران در گیلان مناسب هستند تصریح کرد:‌ مناطق واقع در بالادست شهرستان‌هایی نظیر رودبار و سیاهکل برای شروع کشت بهاره آفتابگران بسیار مناسب و مستعد هستند و جهاد کشاورزی گیلان نیز برنامه‌های ویژه‌ای برای آنان دارد.
مدیر امور زراعت جهاد کشاورزی گیلان بادام زمینی را نیز در ردیف دانه‌های روغنی پرطرفدار در دنیا دانست و افزود:‌ بادام زمینی گرچه در گیلان عمدتاً به صورت آجیلی مصرف می‌شود اما در دنیا برای مصارف گوناگون سرمایه‌گذاری‌های خوبی روی آن انجام می‌دهند.
اکبرزاده از وجود حدود سه هزار هکتار اراضی مختص کشت بادام‌ زمینی در گیلان خبر داد و بیان داشت:‌ جهاد کشاورزی گیلان برای توسعه کشت بادام زمینی در نقاط و شهرستان‌های مختلف استان و استفاده از بذرها و ارقام جدید برنامه جامع و گسترده‌ای را در حال اجرا دارد.