پیوندها

منعی برای خصوصی سازی بذر وجود ندارد

سرپرست مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران گفت: با وجود قانون ثبت ارقام گیاهی و کنترل و گواهی بذر و نهال، منعی برای خصوصی سازی بذر در کشورمان وجود ندارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایانا، سیدمحمدحسین شریعتمدار سرپرست مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق بازرگانی، صنایع و کشاورزی ایران در کارگاه آموزشی مشترک ایران و ترکیه که به منظور دستاوردهای خصوصی سازی در صنعت بذر، گفت: بنا است تا ۲۰ اسفندماه سال جاری چگونگی سرمایه گذاری بخش خصوصی در صنعت بذر کشور آماده شود.

وی با اشاره به اهمیت بذر گفت: پس از جنگ جهانی دوم، کشورهای مختلف درصد بالایی از  سرمایه گذاری‌های خود  را به بذر اختصاص دادند.

شریعتمدار ادامه داد: آمارها در فناوری هیبرید بذر طی ۳۵ سال نشان می دهد که تولید این محصول ۶۰۰ میلیون تن افزایش داشته و ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد را رقم زده است.

سرپرست مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران با اشاره به اینکه در سال ۱۳۸۲ با کوشش فراوان در این بخش «قانون ثبت ارقام گیاهی و کنترل و گواهی بذر و نهال» به تصویب رسید، اظهار کرد: بر اساس ماه ۹ این قانون، وزارت جهاد کشاورزی موظف است تسهیلات لازم برای توسعه فعالیت‌ها، تشویق و حمایت بخش خصوصی در جهت سرمایه‌گذاری در زمینه اصلاح، تولید، تکثیر، توزیع و صادرات بذر و نهال را فراهم کند که این بند در حال حاضر بسیار به بخش خصوصی برای تولید بذر کمک خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر از نظر قانونی منعی برای خصوصی سازی بذر در کشور وجود ندارد، عنوان کرد: علیرغم محدودیت بخش دولتی در تامین اعتبار، حجم نقدینگی بالایی برای بخش خصوصی در این زمینه وجود دارد.

شریعتمدار از آمادگی بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در این حوزه خبر داد و ادامه داد: امکان قرارگیری بذر و نهال به عنوان یک کالای صادراتی در تراز مالی کشور نیز وجود دارد.