پیوندها

کشت قراردادی ۲۰۰ هزار هکتار دانه های روغنی در سال زراعی جاری

مجری طرح دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی با دعوت از کشاورزان برای کشت این گیاهان در زمان مناسب باقی مانده، پیش بینی کرد: در صورت استقبال کشاورزان حدود ۹۰۰ هزار تن دانه های روغنی در سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ در کشور تولید شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، علیرضا مهاجر با اعلام این مطلب به خبرنگار ما گفت: با تحقق این پیش بینی، رشد ۵۰ درصدی در تولید دانه های روغنی نسبت به سال گذشته خواهیم داشت.

مجری طرح دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی برآورد کرد که در سال زراعی جاری ۵۵۰ هزار هکتار از اراضی، زیر کشت دانه های روغنی برود.

وی افزود: برای کشت کل سطح ۵۵۰ هزار هکتار دانه های روغنی، نهاده های مورد نیاز مانند کود، بذر و سم تدارک دیده شده است.

مهاجر، سطح کشت کلزا را ۳۵۰ هزار هکتار با تولید ۶۰۰ هزار تن، سطح کشت سویا را ۱۰۰ هزار هکتار با تولید حداقل ۲۰۰ هزار تن و سطح کشت سایر دانه های روغنی را ۱۰۰ هزار هکتار با تولید ۱۰۰ هزار تن در سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ پیش بینی کرد.

وی درباره تامین بذر دانه های روغنی نیز اظهار داشت: تامین بذر کلزا در کشور صورت گرفته و تا دو سال آینده نیازی به بذر این گیاه نداریم، اما برای کشت سویا در سال زراعی جاری نیاز به حدود  ۸ هزار تن بذر داریم که باید یارانه آن تامین شود.

مجری طرح دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی در مورد قیمت تضمینی دانه های روغنی گفت: قیمت های تضمینی دانه های روغنی برای سال زراعی جاری، قیمت کف است و بنابراین کشاورزان می توانند محصولات خود را با قیمتی بالاتر در بازار آزاد بفروشند، اما اگر به هر دلیلی در سال ۱۴۰۰ قیمت دانه های روغنی پایین آمد، دولت با همان قیمت کف تعیین شده محصولات را خریداری می کند.

وی افزود: قیمت تضمینی ۷۸۰۰ تومان برای هر کیلو گرم کلزا به عنوان قیمت کف قابل قبول است، اما از نظر ما، قیمت ۹۸۰۰ تومان برای قیمت سقف، عدد خوبی است.

مهاجر درباره میزان کشت قراردادی دانه های روغنی اذعان داشت: تاکنون بیش از ۱۰ کارخانه روغن کشی برای کشت قراردادی حدود ۲۰۰ هزار هکتار کلزا، سویا و آفتابگردان در سال زراعی جاری با وزارت جهاد کشاورزی تفاهمنامه منعقد کرده اند تا بر اساس آن بتوانند با کشاورزان قرارداد مستقیم کشت داشته باشند.

وی ادامه داد: ما معتقدیم اگر این شیوه کار به درستی انجام شود و کشاورزان از کشت قراردادی دانه های روغنی استقبال کنند، کارخانجات روغن کشی می توانند سطح بیشتری از کشت قراردی این محصولات را نصیب خود کنند.

مهاجر، کشت قراردادی دانه های روغنی را از سیاست های وزارت جهاد کشاورزی برای مشارکت و به میدان آوردن کارخانه های روغن کشی در عرصه تولید عنوان کرد و گفت: در کشت قراردادی، کارخانجات روغن کشی متعهد می شوند ضمن تامین نهاده های کود، سم و بذر مورد نیاز، بیمه کشاورزان را نیز انجام دهند و در زمینه آموزش و ترویج در کنار آنها باشند.

وی ابراز داشت: کارخانجات روغن کشی بعد از برداشت محصولات، هزینه هایی را که برای کشت دانه های روغنی انجام داده اند با کشاورزان محاسبه می کنند.

مجری طرح دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی ارتقای کیفیت روغن، عدم نیاز به پرداخت یارانه برای خرید دانه های روغنی و نهاده ها و همچنین آموزش و ترویج کشاورزان را از مزیت های توسعه کشت قراردادی برشمرد.