پیوندها

پیوند کشاورزی و صنعت می تواند کشور را در تولید پنبه خودکفا کند

 

 

قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی گفت:پیوند بخش صنعت و کشاورزی در قالب زنجیره های ارزش پنبه بسیار حائز اهمیت است و می تواند کشور را در تولید پنبه به خودکفایی برساند.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایانا،مراسم رونمایی تمبر دومین همایش ملی روز جهانی پنبه به همراه نمایشگاه آثار برگزیده مسابقه عکاسی با موضوع«پنبه طلای سفید» با حضور عباس کشاورز قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی و ابراهیم هزار جریبی مجری طح پنبه وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد.

در این مراسم،عباس کشاورز قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در جمع خبرنگاران اظهار کرد:دو سال پیش یک نشست با بخش صنعت و کارخانجات نساجی شهرستان کاشمر داشتیم و تفاهم نامه ای را برای محصول مهم پنبه منعقد کردیم که ارزش افزوده بالایی دارد.

وی افزود:این محصول در دنیا بسیار حائز اهمیت است و یک روز را برای بزرگداشت آن در نظر گرفته اند.

قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی تأکید کرد:دومین همایش ملی روز جهانی پنبه در روز 16 مهر سال 99 برگزار شد اما به دلیل کرونا امکان برگزاری نمایشگاه فراهم نشد و امسال هم مراسم محدود به تمبر یادبود و نمایشگاه خواهد بود.

وی در رابطه با تولید پنبه در کشور خاطر نشان کرد:تولید و عملکرد پنبه در کشور، رشد خوبی داشته و در حال حاضر حدود 70 درصد ازنیاز کشور را در داخل تولید می کنیم این در حالی است که در سال های گذشته حدود 50 درصد از نیاز پنبه کشور در داخل تولید می شده است.

کشاورز،ابراز امیدواری کرد:با طرح های ارائه شده و حمایت های بخش کشاورزی و صنعت،خودکفایی پنبه در بخش کشاورزی و رونق صنعت نساجی و سایر صنایع حاصل شود.

وی با اشار به برنامه وزارت جهاد کشاورزی برای تکمیل زنجیره ارزش از پنبه تا صنعت نساجی،افزود:شرکت های هلدینگ بسیار خوبی برای پنبه ایجاد شدند و زنجیره ارزش پنبه با مشارکت تعاونی پنبه کاران کشور،بخش صنعت و بخش نساجی در حال تکمیل است.

قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد:زیربنای ایجاد زنجیره برای پنبه در صنعت وجود دارد و تنها باید صنایعی که تا کنون از الیاف مصنوعی استفاده می کردند رویه خود را به استفاده از پنبه تغییر دهند.

کشاورز ضمن تشکر از بخش صنعت به خاطر حمایت از بخش کشاورزی گفت:امسال چهارمین سالی است که دغدغه برای خرید پنبه  در کشور نداریم و بخش صنعت در تدارک کمباین هم به کشاورزان کمک می کنند.

وی با بیان اینکه موافق تشکیل شورای عالی صنعت نساجی هستم،عنوان کرد:در کلیه محصولات اگر نقش تولید کشاورزی را با بخش های پس از تولید پیوند بزنیم هم منافع کشاورزان را برآورده کرده ایم و صنایع بالادستی منتفع خواهند شد،بنابراین تشکیل این نوع شوراها برای پیوند بخش کشاورزی و صنعت بسیار ضروری است .

رونمایی از تمبر یادبود روز جهانی پنبه

در ادامه این مراسم،ابراهیم هزارجریبی مجری طرح پنبه وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به برگزاری نمایشگاه عکس های منتخب پنبه عنوان کرد:این نمایشگاه از روز یکشنبه 9 خرداد تا روز سه شنبه 11 خرداد در محوطه طبقه همکف ساختمان هشت طبقه وزارت جهادکشاورزی برگزار خواهد شد و بازدید برای عموم آزاد است.

وی افزود:در این نمایشگاه 26 عکس منتخب و برتر به نمایش گذاشته شده است.

هزار جریبی ادامه داد:در کنار این نمایشگاه،از تمبر یادبود روز جهانی پنبه رونمایی شد.